Grażyna Bastek
Historyczka sztuki i publicystka. Pracuje w Muzeum Narodowym w Warszawie, jest również wykładowczynią Instytutu Historii Sztuki i Podyplomowych Studiów Muzealniczych UW oraz Akademii Teatralnej w Warszawie. Specjalizuje się w historii nowożytnego malarstwa europejskiego i w technikach dawnych mistrzów. Jest autorką książek: „Warsztaty weneckie w drugiej połowie XV i w XVI wieku. Bellini, Giorgione, Tycjan, Tintoretto” (2010) oraz „Ilustrownik. Przewodnik po sztuce malarskiej” (2024).
Zajmuje się popularyzacją historii sztuki, jej eseje o malarstwie ukazywały się w „Newsweek Historia”, „Vogue Polska”, kwartalniku „Przekrój” i „Dwutygodniku.pl. W II programie Polskiego Radia współtworzyła audycję „Jest taki obraz”. W 2020 roku wydała dwa tomy esejów o malarstwie „Rozmowy obrazów”, w których dzieła mistrzów dawnych i nowoczesnych połączone są za sprawą podejmowanych tematów lub środków artystycznych. Książki te nagrane są również w postaci audiobooka, a czyta je autorka.
Prowadzi podcast „Po co sztuka?” i stronę www: Galeria Osobliwości Grażyny Bastek
Paweł Bień (ur. 1994) – poeta, historyk sztuki, publicysta.
W ramach Międzyobszarowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych i Społecznych na uniwersytetach Wrocławskim (2016) i Warszawskim (2018) ukończył z wyróżnieniem historię sztuki i kulturoznawstwo.
Pracuje w Dziale Dawnej Sztuki Europejskiej Muzeum Narodowego w Warszawie, w latach 2016-2021 zawodowo związany z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina. Współpracuje z kilkoma galeriami jako kurator wystaw.
Uhonorowany kilkunastoma nagrodami autor książki poetyckiej „Światłoczułość” (Łódź 2021) ponad stu artykułów popularnonaukowych o malarstwie nowożytnym, relacji z muzealnych podróży, programów towarzyszących wystawom, popularyzatorskich materiałów wideo i podcastów.
Regularnie publikuje na portalu Niezłasztuka.net oraz na łamach „Spotkań z zabytkami”, „Ruchu Muzycznego” oraz „Karkonoszy”.
Wygłaszał wykłady na zaproszenie m.in. Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Muzeum Narodowego w Warszawie, warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, Instytutu Pamięci Narodowej, Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina oraz Biur Wystaw Artystycznych i licznych fundacji.