OPERAcje Artystyczne

Adam Olaf Gibowski – Teatr operowy. Świątynia sztuki czy przedsiębiorstwo?

Adam Olaf Gibowski – Teatr operowy. Świątynia sztuki czy przedsiębiorstwo?

Adam Olaf Gibowski – muzykolog i krytyk muzyczny. Kiedy myślimy o teatrze operowym, automatycznie kojarzymy to zagadnienie z takimi pojęciami jak artyzm, sztuka i inne piękne idee. Skojarzenia te są na tyle silne, że pojawiają się niejako automatycznie. Trudno się temu dziwić. Jednak obok tych wszystkich spraw istnieje jeden, zupełnie pomijany aspekt, jakim jest teatr postrzegany w kontekście instytucji o licznych trybach, chciałoby się rzec – przedsiębiorstwa.

Czytaj dalej...

Roman Osadnik

Roman Osadnik

Roman Osadnik – manager kultury, absolwent kulturoznawstwa na Uniwersytecie Śląskim, Podyplomowych Studiów Menedżerów Kultury w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Od wielu lat pracuje w instytucjach kultury na stanowiskach specjalistycznych i kierowniczych, m.in. w Operze Śląskiej w Bytomiu, w Teatrze Rozrywki w Chorzowie. Od września 2005 r. do lipca 2011 r. był dyrektorem Teatru Polonia w Warszawie (w latach 2010-2011 także Och-Teatru w Warszawie). W 2010 roku otrzymał Złoty Laur Umiejętności i Kompetencji za zaangażowanie w budowę prywatnej sceny. Od 2011 roku dyrektor warszawskiego Teatru STUDIO.

Czytaj dalej...

Małgorzata Chrastek  – Z życia perukarza i charakteryzatora teatralnego

Małgorzata Chrastek – Z życia perukarza i charakteryzatora teatralnego

Małgorzata Chrastek – perukarz, charakteryzator, fotograf od 10 lat działa w świecie teatralnym. Na co dzień pracuje w Operze Wrocławskiej jako kierownik perukarni i charakteryzatorni. Ale nieobce jej inne teatry, z którymi miała przyjemność współpracować: Capitol, Teatr Polski, Teatr Lalek. Pracując przy filmach, serialach oraz sesjach fotograficznych korzysta z okazji obserwowania ludzi.  Miłośniczka portretów i pracujących dłoni.

Czytaj dalej...

Justyna Skoczek i Marcin Rolak – zawód pianisty

Justyna Skoczek i Marcin Rolak – zawód pianisty

Justyna Skoczek – korepetytor operowy, pianistka, tłumaczka, autorka tekstów. Absolwentka Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie fortepianu prof. Włodzimierza Obidowicza (2003). W latach 2003–2012 pracowała jako korepetytor oraz muzyk solista w Operze Wrocławskiej. Obecnie nie jest na stałe związana z jednym teatrem. W Teatrze Polskim we Wrocławiu zrealizowała całość Dziadów Adama Mickiewicza w reż. Michała Zadary (2016). Kierowniczka muzyczna Zemsty nietoperza Johanna Straussa w Teatrze Narodowym w Warszawie (2019) w reżyserii Michała Zadary. Współpracuje z wrocławskim zespołem Małe Instrumenty, grając na toy pianach muzykę Fryderyka Chopina, a także muzykę współczesną i eksperymentalną. Od roku 2001 wykładowca Wydziału Wokalnego Akademii Muzycznej we Wrocławiu, na której obroniła pracę doktorską.

Czytaj dalej...

Karol Kozłowski – Tenor

Karol Kozłowski – Tenor

Karol Kozłowski – tenor; wykonuje muzykę barokową z najlepszymi zespołami Polski i Europy; występuje w teatrze operowym; śpiewa również działa współczesne, nierzadko napisane specjalnie dla niego.

Dla wydawnictwa DUX artysta zarejestrował kilka albumów z liryką wokalną (kilkakrotnie nominowanych do nagrody Fryderyk) m.in. Pieśni I.J. Paderewskiego a także dwa Schubertowskie cykle: Die schöne Müllerin  i Winterreise.s

Czytaj dalej...

Magdalena Grzybowska – Blogerka Operowa

Magdalena Grzybowska – Blogerka Operowa

Magdalena Grzybowska – entuzjastka opery, od 5 lat dzieląca się swoją pasją z innymi na blogu operalovers.pl, którego jest właścicielką. Tematyka i sposób prowadzenia bloga szybko znalazły zainteresowanie wśród polskich melomanów, co pozwoliło w krótkim czasie na osiągnięcie pozycji jednego z najbardziej popularnego medium dotyczącego tej dziedziny sztuki.

Czytaj dalej...

Zmień rozmiar czcionki